Večera s piscima
Autor: Boris Srećković, 28. 1. 2014.

Održana Večera s piscima

U utorak, 21. siječnja 2014. u našoj se školi održao pravi kulturni događaj! Već drugu godinu zaredom ostvaren je projekt Večera s piscima u kojem spajamo više predmeta u jednu pravu kulturnu poslasticu. Naime, vratili smo se više od 400 godina unazad u predivni Dubrovnik i potražili jela i djela najpoznatijeg hrvatskog baroknog pisca – Ivana Gundulića. Ove je godine obilježena 425. godišnjica njegova rođenja pa su tim povodom učenici uz budno oko kolege iz kuharstva nastavnika Matu Đurovića napravili slasna jela toga doba. Tu se našlo mjesta za krem juhu Ragusa (brokula, buča, kozice), poparu od riba (škarpina, pelati, češnjak, krumpir, ružmarin, bijelo vino), zatim kraljevsku gregadu (lignje, škampi, školjke, ugor, maslinovo ulje, rajčica, češnjak, ružmarin, bijelo vino) te na kraju kotonjatu od dunja (dunja, limun, šećer, cimet, bademi, lovorov list). Da bi to bili na visokoj razini nastavnica Marija Bronić s učenicima uredila je stol koji je neodoljivo podsjećao na bogate barokne trpeze. Kao kruna svega, u utorak je priređena predstava pod nazivom „Posljednji sati Ivana Gundulića“. Neumornim radom i trudom učenici 3. a, Maro Prebisalić i Antonio Berišić, te učenica 2. s. Katica Grujić pod mentorstvom nastavnice Tatjane Povalec uspjeli su kratkom izvedbom pred publikom obuhvatiti sav Gundulićev život i njegova djela. Zahvaljujemo učenicima i nastavnicima i već se veselimo drugom gostu u Večeri s piscima!

Ostale slike mogu se pogledati u galeriji slika !