Izlet: Risiera i Trst

Autor: Ivan Sesar, 27. 3. 2018.

U subotu 24. ožujka 2018. godine učenici Ugostiteljsko-turističkog učilišta u pratnji četiri nastavnice posjetili su Memorijalni centar Risiera di San Sabba u Trstu. Izvanučioničkom nastavom u Memorijalnom centru Risiera učenici su proširili svoje činjenično znanje o Drugom svjetskom ratu, Holokaustu i ljudskim pravima, te su se upoznali sa sudbinama žrtava iz Risiere među kojima su bili brojni Hrvati, Talijani, Slovenci i Židovi.

Slike možete pogledati ovdje.

Kustos Memorijalnog centra ispričao je učenicima kratku povijest ovog koncentracijskog logora, policijskog zatvora i centra za izbjeglice, te je citirajući svjedočanstva preživjelih zatvorenika zorno učenicima predočio odgovornost počinitelja. Učenici su imali priliku pogledati postav izložbe u Memorijalnom centru i na taj način produbiti svoje suosjećanje prema žrtvama.

Nakon posjeta Risieri, učenici su sa svojim nastavnicama razgledali znamenitosti Trsta, a upoznali su se i sa turističkom i ugostiteljskom ponudom grada. Proširili su svoja znanja i vještine komunikacije na talijanskom jeziku, kao i poznavanja talijanske kulture i povijesti. Nakon ručka koji je podrazumijevao raznovrsnu talijansku hranu uputili su se u Zagreb, prepuni dojmova i želja za ponovnim posjetom ovom lijepom mediteranskom gradu.

« Studeni 2018 »