Međunarodni dan nenasilja
Autor: Boris Srećković, 2. 10. 2012.

Povodom Međunarodnog dana nenasilja učenici 1. e, 1. i, 1. j, 2. h, 2. j, 3.i i 3. j razreda naše škole poslali su poruke protiv nasilja:

Pazi na postupke danas da bi imao bolje sutra.

Svaki dan bi trebao biti bez nasilja, a ne samo 2. listopada. Svatko ima pravo živjeti bez straha od batina.

Podržavajte ljubav i poštovanje jedni između drugih, a ne nasilje i mržnju. Svakome bi bilo ljepše živjeti u skladu i prijateljstvu.

Reci ne nasilju jer poljubac je ljepši od udarca.

Nasilje nije rješenje!

Svako nasilje ostavlja trajne posljedice na ljudima. Trebamo se boriti i zalagati protiv nasilja. Trebaju prestati ratovi, mržnja i svađe jer će tako svijet biti bolje mjesto. Žrtvama nasilja treba pomoći, ohrabriti ih i uvjeriti ih da se nasilje može zaustaviti. Nasilje treba iskorijeniti, tako da svi ustanemo i kažemo STOP nasilju!

Ne želim nasilje, hoću prijatelje.

Stop huliganima!

Mislim da nema potrebe za nasiljem u svijetu. Vjerujem da postoji dovoljno inteligentnih, obrazovanih i kulturnih ljudi koji mogu riješiti svoje probleme mirnim načinom i dogovorom!

Nasilje je za mene jednom riječju – TRAUMA.

Zašto postoji nasilje? I bez nasilja možemo riješiti sve nesuglasice. Postoje mnogi načini kojima se one mogu riješiti, ne trebamo uvijek koristiti šake i oružje. Ako si sklon nasilju, pokušaj se popraviti! Zamisli kako je ljudima koji su žrtve nasilja! Nasilnicima mogu reći: popravi se, budi dobar i svi će te mnogo više voljeti!

Nasilje nije način izražavanja ljutnje i patnje u životu. Svi trebamo ljubav i trebamo biti voljeni.  Stoga pruži pomoć onima kojima je najpotrebnije.

Provodite vrijeme u složnosti i ljubavi. Nasilje nije rješenje, nego problem. Daruj ljubav i bit ćeš voljen.

Osoba koja zlostavlja, čini to zato što jer je nesigurna u sebe. Nasilje ne treba trpjeti i ne treba se sramiti priznati. Tvoj glas, tvoja borba može biti inspiracija i snaga onima koji prolaze kroz iste probleme.

Jednom se dogodilo. Nisam htio da se dogodi, ali ipak jest. Prijatelj me je toliko zezao da to više nisam mogao podnijeti, pogotovo kada je spomenuo temu za koju mislim da nije smio spomenuti. Udario sam ga. Udario sam ga jako. Kada sam kasnije vidio kako izgleda, nisam mogao zamisliti da sam mu ja to učinio. Bilo mi je strašno žao. Bio sam posramljen. Nisam mogao shvatiti zašto sam tako postupio. Nisam se osjećao dobro. I danas mi je žao, mislim da mi nikada neće prestati biti žao…

Ne držimo se po strani, pomognimo zlostavljanim osobama.

Iživi se u sportu, a ne na drugima.

Svi problemi mogu se riješiti riječima.

Mir i dobrota su najjača oružja. Za razliku od mržnje i rata, ne ostavljaju daljnje, bolne posljedice.

Ako želiš da ti bude dobro – čini dobro.

Ako misliš da si svemoguć pa upotrebljavaš nasilje, nemoj se čuditi ako ti se to vrati.

Čovječe, činiš nasilje nad drugima, a čudiš se ako netko nešto učini tebi. Ne misliš da je to sebično?

Ne želim da se događaju zla na ovom svijetu, ali u takvom životu živimo gdje su ratovi na prvom mjestu. A za mir nitko ne pita, a to bi trebalo biti na prvom mjestu umjesto rata.

U svijetu treba biti mir jer ljubav i mir pokreće svijet.

Lako je nekom učiniti zlo, ali najteže je nekom učiniti dobro.

Poštuj svakog, ne boj se nikog!

Nasiljem nećete ništa postići. To je samo dokaz kolika ste kukavica.

Ja mislim da ima previše nasilja na svijetu, a to nije dobro i zato se nadam da ćemo se jednog dana svi okupiti i boriti za mir u svijetu.

Ne tucite se, imat ćete ružnu facu. Stop nasilju.

Nasilje se pojavljuje svugdje oko nas...na poslu, u obitelji, u školi. Nasilje nije samo fizičko nego i psihičko zlostavljanje osoba koje se sve češće pojavljuje u društvu. Žrtve nasilja šute o tome iz straha da se nasilje ne ponovi. Nakon učestalog nasilja ostaju dugotrajne posljedice kao npr. manjak samopuzdanja ili sama žrtva postaje nasilnik.

Ljudi nad kojima se vrši nasilje mogu misliti da su izgubili svoje mjesto ispod neba. Zamisli kako bi tebi bilo na njihovom mjestu. Reci NE nasilju i dopusti svima da se osjećaju voljeno.

Budi muško, reci NE nasilju! Dečki i cure trebali bi se zajedničkim snagama boriti protiv nasilja.

NASILJE JE STRATEGIJA SLABIH

Koliko se ljudi u svijetu služi nasiljem umjesto razgovora? Zašto?

Psihološko istraživanje ljudske vrste upravo se pozabavilo tim problemom.

U svijetu je gotovo 47% manje razgovora od nasilja. Zašto to činimo?

Što ili tko nas na to navodi? Upravo intelektualna „slabost“ rezultira nasiljem. Mislite li da ste intelektualno jači od osobe s kojom ulazite u raspravu da bi bilo potrebe za nasiljem? Istraživanja pokazuju suprotno. Ako uđemo dublje u problem, jasno vidimo da sve proizlazi iz intelektualnog dijela ljudske svijesti.

Zato, pozabavimo se učenjem, čitanjem, informiranjem, intelektualnim nadmudrivanjem problema i „izvucimo se“ iz nasilja. Svakako svoju hrabrost i jačinu tijela pokazujemo mudrošću jer kako i sami uočavamo, nasilje je strategija slabih.

Anamaria Gudec, 2. g