Obilježavanje Dana neovisnosti Republike Hrvatske
Autor: Robert Sabljak, 9. 10. 2012.

Dan neovisnosti državni je blagdan Republike Hrvatske kojim se obilježava dan sjećanja na povijesnu odluku Hrvatskog sabora o odcjepljenju Republike Hrvatske od SFRJ (Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije) i o njezinom osamostaljenju. Odluci o osamostaljenju i odcjepljenju prethodio je bombaški napad zrakoplova JNA (Jugoslavenske Narodne Armije) na sjedište Vlade Republike Hrvatske ili Banske dvore i na povijesnu jezgru Zagreba 7. listopada 1991. godine.

Zbog mogućnosti ponovnog napada na Zagreb, 8. listopada 1991. godine zasjedanje Hrvatskog sabora održano je u suterenu zgrade Industrije nafte (INA) u Šubićevoj ulici u Zagrebu.

Tom prilikom donesena je povijesna odluka o raskidu svih državnopravnih veza Republike Hrvatske s ostalim republikama i pokrajinama koje su tvorile dotadašnju SFRJ. Također, Republika Hrvatska proglašena je slobodnom, suverenom i samostalnom državom koja će jamčiti i osigurati temeljna ljudska prava svim građanima i nacionalnim manjinama, a tadašnji hrvatski predsjednik Franjo Tuđman izrazio je i želju da Hrvatska postane punopravnim članom međunarodne zajednice slobodnih i demokratskih država.

Ovaj povijesni događaj bio je samo početak teške i mukotrpne borbe za hrvatsku neovisnost. Sjetimo se stoga i na ovaj državni blagdan svih žrtava koje su podnesene u stvaranju slobodne i neovisne Republike Hrvatske. I učenici našeg Učilišta pridonijeli su obilježavanju ovoga blagdana izradom plakata o Danu neovisnosti koji će biti izloženi na panoima škole.