TREĆI SAJAM POVIJESTI U UGOSTITELJSKO TURISTIČKOM UČILIŠTU
Autor: Danijela Lovrić, 28. 11. 2023.

Ugostiteljsko-turističko učilište bilo je domaćinom trećeg Sajma povijesti – izvannastavne i međuškolske aktivnosti, koje je okupilo učenice i učenike sljedećih škola: Agronomske škole iz Zagreba, Gimnazije Sesvete, Gornjogradske gimnazije, XIII. Gimnazije, IV. Gimnazije i Ugostiteljsko-turističkog učilišta. Organizaciju Sajma povijesti podržalo je Društvo za hrvatsku povjesnicu. Ovogodišnja tema Sajma bila je Obiteljska povijest, a aktivnosti Sajma održane su 20.11.2023.

Na Sajmu povijesti učenice i učenici su imali priliku poslušati predavanje profesorice Povijesti iz Agronomske škole Dijane Dijanić Pleško na temu Usmena povijest kao metoda istraživanja i bilježenja obiteljske povijesti, u kojem je sudionicama i sudionicima objasnila razne mogućnosti istraživanja obiteljske povijesti pomoću metoda koje nudi usmena povijest. Drugo predavanje, Iseljavanje Hrvata u SAD na prijelazu stoljeća, održao je profesor Povijesti Gornjogradske gimnazije Filip Šćuric, koji je predstavio mrežnu bazu podataka osoba koje su iselile u Sjedinjene Američke Države i objasnio načine pretraživanja ove stranicu u istraživanjima obiteljske povijesti.

Uslijedile su tri paralelne radionice za učenice i učenike: radionicu Migracije-geografska i povijesna istraživanja obiteljske povijesti vodila je profesorica Povijesti Gimnazije Sesvete Suzana Pešorda, radionicu Hrvatska povijest kroz kuharice nastavnica Povijesti Učilišta Ida Ljubić, a radionicu Kako istražiti i zapisati obiteljsku povijest – Osobna priča Siniše Glavaševića vodila je profesorica Povijesti Mirela Bašić Jović iz IV. Gimnazije. Suradničkim učenjem i grupnim radom, sudionice i sudionici Sajma su stekli nova znanja i razvili povjesničarske vještine, a rezultate rada u radionicama prezentirali su pomoću postera, plakata i kreativnih radova.

Uslijedio je najuzbudljiviji dio Sajma povijesti, odnosno prezentacije učeničkih samostalnih istraživačkih radova. Svoje radove su prezentirali i učenica i učenici Ugostiteljsko-turističkog učilišta: Kristina Trusk iz 1.a razreda (smjer kuharica) prezentirala je svoj rad Porijeklo prezimena Trusk, Petar Krajačić iz 1.d razreda (smjer kuhar) predstavio je rad Prezime i grb moje obitelji, a Zoran Beganović iz 1.d razreda pročitao je svoj rad Intervju sa mojim ocem.

Svoje zanimljive, inspirativne i kreativne radove predstavili su i učenice i učenici ostalih škola sudionica Sajma, a u stanci su učenice i učenici imali priliku pogledati izložbu radova Znamenite obitelji Sesveta, kao i primjere memorabilija iz Drugog svjetskog rata i Domovinskog rata.

Učenice i učenici su na trećem Sajmu povijesti proširili činjenično znanje iz povijesti, razvili su vještine uzročno-posljedičnog zaključivanja, smještanja događaja u vrijeme i prostor, kao i vještine prezentiranja i prenošenja znanja. Uz to, učenice i učenici su sklopili nova poznanstva, međusobno se družili kroz učenje i neformalnu komunikaciju, a svojim su radovima, trudom i suradnjom dostojanstveno predstavljali svoje škole.

Ida Ljubić, prof.  Povijesti

U foto galeriji možete pogledati djelić našeg Sajma povijesti