Izvještaj o provedenim aktivnostima povodom akcije „Zelena čistka-Jedan dan za čisti okoliš“
Autor: Boris Srećković, 27. 4. 2012.

U sklopu globalnog pokreta Let's do it! World cleanup 2012. u Hrvatskoj se provodi kampanja „Zelena čistka-Jedan dan za čisti okoliš“ čiji je cilj 21. travnja okupiti u zajedničkoj akciji čišćenja najveći broj volontera do sad.

Osoblje Ugostiteljsko-turističkog učilišta te učenici Učilišta priključili su se gore navedenoj akciji te proveli niz aktivnosti  u školi i izvan nje. Dan provedbe svih planiranih događanja nazvali smo „Zeleni dan Ugostiteljsko-turističkog učilišta“.

Materijalno tehnička priprema započela je u 12:20. Priprema je obuhvaćala razmještaj klupa u učionicama, pripremu plastičnih teglica i zemlje za cvijeće, pripremu hamer papira i potrebnog pribora i alata za čišćenje i uređivanje. U vremenu materijalno tehničke pripreme ostvarena je suradnja s nenastavnim osobljem Učilišta, službom održavanja, koja nam je posudila alate za sadnju cvijeća i vreća za smeće za našu Eko patrolu.

U 14:00, završetkom pripreme, započinje središnji dio zbivanja, odnosno izrada plakata, uređivanje interijera i eksterijera Učilišta. Učenike 1a, 1g, 1e i 2j razreda podijelili smo u četiri  grupe.

1. Grupa-1g. razred, uređuje interijer Učilišta, zalijeva cvijeće, optrgava suhe i požutjele listiće te briše biljke unutar Učilišta.

2. Grupa- 1g. razred, crta skicu na plakati, te priprema plakat za ljepljenje eko poruka.

3. Grupa-2j. razred, u programu MS Office oblikuje eko poruke u raznim oblicima, bojama i veličinama.

4. Grupa- 1e. razred -eko patrola- uređuje okoliš Učilišta, u vreće za smeće prikupljaju otpad te sade cvijeće u predviđene betonske tegle ispred Učilišta

U 14:50 do 15:35 akcija je nastavljena s aktivnostima ozelenjivanja unutrašnjosti škole, odnosno sadnjom i presađivanjem cvijeća i sadnica. Učenici 1f., 1a razreda od prošlogodišnjeg cvijeća napravili su 20-tak novih sadnica. Učenici 1f. završili su plakat i stavili ga na pano kod zbornice.

Tijekom provedbe aktivnosti učenike i osoblje Učilišta koordinirala je pedagoginja Učilišta Sanja Sever Carnevali. Svaka grupa učenika imala je nadzor i praćenje i od strane nastavnika: Boris Srećković, Ivan Vuksan, Ivana Vulić, Ivana Slobodić, Helena Hanižjar. Provedene aktivnosti su zabilježene i fotografijom.

Grad Zagreb priključio se globalnoj akciji s porukom: „Činimo korake danas za bolje i zdravije sutra!“. I naše Učilište je dio te akcije. Zahvaljujemo se na podršci i pomoći svih zaposlenika Ugostiteljsko turističkog učilišta te našim učenicima koji su pokazali da brinu o okolišu i da su spremni na suradnju. Iza našeg „Zelenog dana“ ostao je čist okoliš, posađene biljke koje nam svakodnevno daruju kisik i plakati koji nam prikazuju eko poruke.

Timski rad i ovog je puta uspio!